НАЗВАНІ ІМЕНА ПЕРЕМОЖЦІВ ПРЕСТИЖНОГО КОНКУРСУ УЧНІВСЬКОЇ ТВОРЧОСТІ
Відбулось засідання журі ІІІ обласного туру Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості «Об’єднаймося ж, брати мої!, на якому визначені переможці та дипломанти у двох його номінаціях – «образотворче мистецтво» та «декоративно-прикладне мистецтво». Почесне звання лауреата вибороли троє юних харків’ян.
Цей престижний Всеукраїнський конкурс має дванадцятирічну історію і користується незмінною популярністю серед юних митців Слобожанщини. Цього року учні художніх шкіл та художніх відділень шкіл естетичного виховання міста Харкова та Харківської області проявили особливу активність, представивши на розгляд журі більше трьохсот робіт. Показово, кожен з 31 дитячих навчальних мистецьких закладів, у яких діти опановують образотворче мистецтво, надіслав роботи своїх вихованців. Фахівці пов’язують таку активність з цьогорічною тематичною спрямованістю конкурсу, який присвячено шевченківським дням і знаменній даті – 200-річчя з дня народження Т.Г. Шевченка.
Не останню роль відіграє постійна увага до художніх шкіл та художніх відділень шкіл естетичного виховання з боку Обласного навчально-методичного центру підвищення кваліфікації працівників культосвітніх закладів. Йдеться про комплекс заходів, спрямованих на вдосконалення майстерності викладачів, їх теоретичної підготовки.
За оцінкою журі під головуванням Костянтина Савченка, директора Харківського художнього училища, члена Національної Спілки художників України, переважна частина робіт відповідає критеріям оцінювання, які закладені в умовах конкурсу.
Йдеться про актуальність та повноту розкриття теми, рівень володіння технікою виконання, матеріалом, знання композиційних закономірностей, уміння використовувати колір як образний засіб, поняття кольорового тонового контрасту та контрасту взагалі, творчий підхід, відповідність категоріям, тощо. Конкурсні роботи виконані у різних жанрах живопису (пейзажі, портрети, натюрморти, сюжетно-тематичні картини) з використанням різноманітних технік (акварель, гуаш, кольорові олівці, пастель, графічні роботи). Особливу увагу звертає на себе творчий доробок конкурсантів у номінації «декоративно-ужиткове мистецтво». Представлені роботи у техніці витинанки, валяння, квілінгу, аплікації, батику, кераміки, викладання нитками, розпису, мозаїки на склі, пластиліну і т.і., демонструють високий рівень майстерності юних авторів.
Представлені роботи є демонстрацією ставлення їх авторів до своєї країни, її культури, традицій. Краса рідної землі відображена в чудових пейзажах, її славне минуле – в ілюстраційних творах до легенд та казок, до творів Великого Кобзаря, не обділені увагою юних творців українські традиції, побутові теми. Дитяче сприйняття матеріалу додає роботам особливо теплого і чистого звучання.
Рішенням журі переможцями ІІІ обласного туру Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості “Об’єднаймося ж, брати мої!” визнані 10 робіт (по п’ять у обох номінаціях).
Усі десять робіт авторів, що визнані переможцями обласного етапу конкурсу, буде направлено до Києва, де вони конкуруватимуть з роботами ровесників з інших областей України у заключному, вирішальному турі конкурсу. Слід зазначити, що протягом всіх дванадцяти років проведення Всеукраїнського конкурсу “Об’єднаймося ж, брати мої!” учні шкіл естетичного виховання Харківщини завжди були серед переможців.
Юні митці з Харкова представлені двома художніми школами. Лауреатами обласного туру конкурсу стали:
- Гапоненко Дар’я (робота «Їхав козак за Дунай»), викладач Масьома Т.С., Харківська ДХШ №1 ім. І.Рєпіна.
- Долгова Ангеліна (робота «Думка про Катерину»), викладач Антонова Т.О., Харківська ДШМ №4 ім. М.Леонтовича.
- Новицька Ганна (робота «Свята родина» – батик), викладач Близниченко О.В., Харківська ДХШ №1 ім.І.Рєпіна.
«Такі конкурси сприяють вихованню патріотів, – зауважила Олена Шевцова, директор Харківської художньої школи ім. І. Рєпіна. – Щоб розкрити тему, їм, як художникам, необхідно напрацювати матеріал, осмислити його, пропустити через душу і лише тоді донести до глядача. Вони багато працюють над вивченням творчості, життєвого шляху Тараса Шевченка, збирають необхідну інформацію. З нашої школи до конкурсної комісії було направлено 78 робіт».
Як зазначила Тамара Самоварова, директор Обласного навчально-методичного центру підвищення кваліфікації працівників культосвітніх закладів, зважаючи на очевидне зростання професійного рівня майстерності конкурсантів, журі одностайно вирішило розширити коло тих, чиї роботи достойні увійти до числа кращих. Дипломантами ІІІ обласного туру визнано ще 38 учасників конкурсу.
Завідувач відділом науково-популяризаційної роботи Харківського художнього музею, член журі конкурсу, Ірина Сідельова внесла пропозицію щодо організації виставки робіт авторів-лауреатів та дипломантів у стінах музею, що, на її переконання, дасть можливість широкому загалу поціновувачів образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва познайомитись з роботами обдарованої учнівської молоді Слобожанського краю.
Довідково:
Конкурс проводиться відповідно до Указу Президента України від 22.03 2002 р. №284 «Про Всеукраїнський конкурс учнівської творчості» та згідно до Положення про конкурс, затвердженого спільним наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства культури і мистецтв України, Державного комітету України у справі сім’ї та молоді від 29.08.2003 р. №585/529/875 “Про затвердження Положення про Всеукраїнський конкурс учнівської творчості» та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.09.2003 р. за №779/81100.
Метою конкурсу є сприяння популяризації творчої спадщини Т.Г.Шевченка, утвердження його духовних заповідей, як важливого чинника консолідації суспільства, активізація виховної та патріотичної роботи серед учнівської молоді, розвиток її інтелектуального потенціалу, надання державної підтримки юним митцям та заохочення творчої праці їх педагогів.